ממוגרפיה דיגיטאלית

ממוגרפיה דיגיטאליתאחת מתוך 8 נשים חולה במחלת הסרטן השד. בזכות הגילוי המוקדם, כפי שקורה במקרים רבים וגם הבדיקות המבוצעות כיום, כחלק מהמניעה, וזאת יחד עם הפיתוחים הרבים והמודעות הרבה, מרבית הנשים, שמתגלה אצלן סרטן השד, זוכות להירפא מהמחלה.

ישנן מספר בדיקות, המומלצות לנשים מעל לגיל 50 ולנשים צעירות יותר, הנמצאות בקבוצת הסיכון. בדיקות אלו עוזרות לאתר את המחלה, ובהתאם מאפשרות לבחון את פתרונות הטיפול הרלוונטיות ביותר עבור החולה. אחת הבדיקות, ובין החדשניות שבהן, היא בדיקת ממוגרפיה דיגיטאלית, המוכיחה את עצמה כיעילה מאד.

פיתוח שיטת ממוגרפיה דיגיטאלית

בזכות הפיתוחים של השנים האחרונות, אפשר לגלות, וכבר בשלבים המתקדמים מאד, את מחלת הסרטן, לרבות סרטן השד. בדיקת הממוגרפיה היא אחת הבדיקות המומלצות לנשים מעל לגיל 50 ולנשים הנמצאות בקבוצת סיכון.

בדיקת ממוגרפיה דיגיטאלית, שהפכה לאחרונה לנפוצה יותר ויותר, מהווה חלופה לממוגרפיה בפילם, הנחשבת לשיטה ישנה יחסית. למרות שעין שאיננה מקצועית לא תראה כמעט הבדל בין שתי התמונות, על פי הרופאים המבצעים את האבחון, התמונות המתקבלות ממוגרפיה דיגיטאלית הן ברורות יותר.

במחקר שבו נבדקו 40,000 נשים אמריקאיות, נמצא כי הממצאים בממוגרפיה דיגיטלית במקרים של רקמת שד צפופה בקרב נשים צעירות ובקרב נשים שעדיין לא הגיעו לגיל הבלות הם הרבה יותר ברורים ולכן אינם מחייבים לעבור בדיקה נוספת. במחקר נוסף, שנעשה באותו התחום, הגיעו החוקרים למסקנה דומה ומצאו כי קיים הבדל משמעותי באיכות התמונה.

כיצד פועלת ומה ניתן לאתר באמצעותה

בדיקה זו כוללת שימוש בסורק מיוחד, המצלם מספר תמונות שונות של השד ומזוויות שונות. כל התמונות המצולמות משולבות יחד לתמונה אחת, תלת מימדית. הסורק, שפותח באוניברסיטת רוצ'סטר שבניו יורק, מאפשר לבצע את בדיקת הממוגרפיה ומבלי למעוך את השד ולהגיע לממצאים מדויקים הרבה יותר.

במחקרים מקדימים, שנעשו במכשיר ועוד לפני שיצא אל השוק, נמצא כי מדובר בפתרון טוב לא פחות מזה המוצע כיום. אולם, מעבר לכך יש לו יתרונות נוספים. הבדיקה נעשית כשהאישה שוכבת על שולחן מרופד שיש בו חור, שאליו היא מכניסה את החזה (בכל פעם, צד אחר).

הסורק מבצע סריקה של 300 תמונות בתוך פרק זמן קצר מאד, של 10 שניות בלבד. כמות הקרינה בבדיקה כזו זהה לכמות הקרינה שבבדיקה רגילה, אולם שלא כמוה, אפשר בעזרתה לקבל תצוגה ברורה הרבה יותר גם על החלקים החיצוניים של השד.

יתרונות וחסרונות בהשוואה לממוגרפיה רגילה

לשיטה זו יתרונות רבים. אופן ההליך עצמו נוח יותר עבור האישה (היא שוכבת ושדה איננו נמעך במהלך הבדיקה, מה שגורם תחושת אי נוחות רבה) ומעבר לכך מקבלים הרופאים אפשרות לראות את השד בצורה מדויקת ומקיפה הרבה יותר. הדבר מונע בדיקות נוספות וחוזרות, במידת הצורך ומהווה חלק חשוב ומרכזי בזיהוי מוקדם ובמתן מענה טיפולי נכון יותר עבור האישה.

[addw2p name="homewidgets"]