מיתוסים על סרטן השד

9 מיתוסים על סרטן השדהאם את מבינה את ההבדל בין העובדות לגבי סרטן השד לבין המיתוסים? מאמר זה מפרט את הסיכונים האמיתיים, התסמינים והטיפולים הנכונים, ומפריך את המיתוסים הנפוצים.

רק נשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן השד נמצאות בסיכון

המציאות היא שכשבעים אחוזים מהנשים המאובחנות בסרטן השד אינן נמצאות בסיכון לאבחון המחלה.

אך הסיכונים ההיסטוריים המשפחתיים הם אלו: אם קרובת משפחה מדרגה ראשונה, כגון אם או אחות סובלת מסרטן השד, הסיכון שלך לפתח את המחלה הוא כפול. אם שתי קרובות משפחה מדרגה ראשונה אובחנו עם המחלה, הסיכון שלך גובר.

סרטן השד מגיע תמיד בצורת גוש

גוש עשוי להצביע על סרטן השד, או על אחד ממצבים שפירים רבים של החזה, אך נשים צריכות להיות בכוננות גם לשינויים אחרים שעלולים להיות סימנים לסרטן. אלו כוללים נפיחות או גירוי בעור, כאבים בחזה או בפטמות, פטמה פונה פנימה, אדמומיות, או עיבוי הפטמה או עור השד, או נוזל שאינו חלב אם.

סרטן השד עשוי להתפשט גם לבלוטות הלימפה ולגרום לנפיחות לפני שהגידול בשד גדול מספיק כדי להיות מורגש. מצד שני, ממוגרפיה עשויה לגלות סרטן שד, אם אין תסמינים חיצוניים.

חשיפה מוגברת לאוויר במהלך הניתוח גורמת לסרטן להתפשט – ניתוח אינו גורם לסרטן שד ואינו גורם לסרטן השד להתפשט, כפי שמדענים קובעים ממחקרים שנערכו עד היום. הרופא עשוי לגלות במהלך הניתוח שהסרטן נפוץ יותר מכפי שחשב בעבר, אך מספר מחקרים בבעלי חיים הראו כי הסרת הגידול הראשוני מאפשרת לעתים לגידול סרטן גרורתי, אך באופן זמני בלבד. עובדה זו לא הוכחה במחקרים בנשים.

לא ניתן לקבל סרטן שד לאחר כריתת שד יש נשים שמקבלות סרטן שד לאחר כריתת שד, לעתים באזור הצלקת, או שהסרטן המקורי התפשט. נשים שנמצאות בסיכון גבוה, שכרתו את שדיהם כהליך מניעתי, עדיין נמצאות בסיכון, למרות שהוא קטן, לחלות בסרטן השד. לאחר כריתת שד מניעתית, הסיכון מופחת בממוצע של תשעים אחוזים.

חזייה ללא ברזלים מגבירה את הסיכון של הסרטן להגיע לחזה – הטענה לפיה חזייה עם ברזלים מחזקת את מערכת הלימפה של השד, מונעת הצטברות רעלים ומונעת את סרטן השד, הופרכה לפני שנים רבות על ידי מדענים. לא סוג החזייה שאת לובשת ולא לחץ בגדים תחתונים אחרים קשורים לסיכון לסרטן השד.

רוב גושי השד הם סרטניים – כמעט שמונים אחוזים מהגושים בחזה אינם סרטניים אלא נובעים מציסטות או מצבים אחרים. רופאים מעודדים נשים לדווח על כל שינוי, היות ואבחון מוקדם של סרטן השד מועיל ביותר. הרופא ימליץ על ממוגרפיה, אולטרסאונד או ביופסיה לקביעה אם הגוש סרטני.

שתלים בחזה עלולים להגביר את הסיכון לסרטן – נשים עם שתלים בחזה אינן נמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות בסרטן השד. אך ממוגרפיה סטנדרטית לא תמיד עובדת על נשים אלו, כך שצילומי רנטגן נוספים נדרשים לעתים לבחינה מדויקת יותר של רקמות השד.

נשים נמצאות בסיכון של אחת לשמונה לקבל סרטן שד – הסיכון גדל ככל שאישה מתבגרת. הסיכוי של אישה להיות מאובחנת עם סרטן השד הוא כאחת ל-233 נשים, בגילאי שלושים, והסיכון עולה לאחת מתוך שמונה עד גיל 85.

לנשים בעלות חזה קטן יש פחות סיכוי ללקות בסרטן השד – אין קשר בין גודל החזה לבין הסיכון לקבל סרטן השד. חזה גדול מאוד עשוי להיות קשה יותר לבדיקה מאשר חזה קטן, עם בדיקות חזה קליניות ואפילו ממוגרפיה ו-MRI. אך כל הנשים, ללא קשר לגודל החזה, צריכות לעבור בדיקות שגרתיות.

[addw2p name="homewidgets"]