רופא אונקולוג

אונקולוגיה היא מדע העוסק בגידולים וסרטן. המילה 'אונקו' פירושה כמויות גדולות או המוניות. רופאים המתמחים באונקולוגיה, נקראים אונקולוגים, או מומחי סרטן. הם עוסקים בתחומים שונים הכוללים אבחון הסרטן, היערכות לדירוגו, קביעת אופיו המדויק ושיטת הטיפול המומלצת.

קיימת היום כמות עצומה של מחקרים המתנהלים בכל תחומי האונקולוגיה, החל מביולוגיה של תא סרטני, לכימותרפיה, וטיפולים אחרים. האונקולוגיה הוא תחום המתפתח ומשתנה באופן תדיר. מידי שנה, פונים אלפי חולים לטיפול במרפאות אונקולוגיות, אשר מספקות טיפולים מקיפים לסרטן, כולל טיפול במבוגרים עם סרטן המעי הגס והרקטום, סרטן השד, סרטן הערמונית וסרטן ריאות.

מהם תפקידי האונקולוג?

אונקולוג מטפל בכל תחומי הטיפול בסרטן. הטיפול מורכב משילוב של ידע מדעי, מיומנויות טכניות ואכפתיות לסיוע לאנשים החיים עם סרטן, כמו גם לבני משפחותיהם, לאורך כל המחלה, משלב המניעה, האבחון, דרך הטיפול ועד סוף החיים.

תפקידי הרופא האונקולוג הם לטפל בתסמיני החולים, לתמוך בהם ובבני משפחותיהם, ולרכז את הטיפול במסגרת צוות טיפול רב תחומי. האונקולוג מעריך את הידע וההבנה של המחלה וקובע את תכנית הטיפול המתאימה לכל חולה. הוא מפקח על תוצאות המעבדה של החולים ומוודא שהם מבינים את מסריו. תפקיד הרופא בטיפול בסרטן הוא לתמוך בחולה ובני משפחתו באופן מקיף, ולא רק בסרטן עצמו.

תחומי עיסוק האונקולוג בסרטן השד

סרטן השד היא מחלה נפוצה אשר ניתנת היום לריפוי ברוב המקרים. יחד עם זאת, על האונקולוג להיות בקיא באופן האבחון המוקדם של המחלה, הטיפולים השונים הקיימים, והתאמתם לאישה באופן ספציפי, כמו גם לגידול המופיע אצלה. לאחר מכן, ניתן לקבוע את מידת הסיכון ואת תכנית הטיפול הטובה ביותר.

כאשר חושד אונקולוג בסרטן השד, הוא חייב לאשר את האבחנה באופן מדויק ומקיף. האבחנה כוללת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית מלאה, המטולוגיה ובדיקות מעבדה, הדמיית חזה, בטן ועצמות.

במצבים מסוימים, המידע האבחוני עשוי להיות מסופק באמצעות הדמיה תפקודית כגון טומוגרפיה ממוחשבת, סריקת MRI, או הדמיית תהודה מגנטית. במקרים בהם התוצאות אינן חד משמעיות, מבוצעת בדיקת תהודה מגנטית משוקללת.

התקדמות טיפולית ברפואה אונקולוגית

תחומי הטיפול ברפואה אונקולוגית מספקים את האיכות הגבוהה ביותר של חוות דעת, אבחון וטיפולים מבוססי מחקר חדשניים ביותר לסרטן. הטיפולים מכסים את כל תחומי האונקולוגיה והם כוללים כימותרפיה, טיפול אנדוקריני, טיפול חיסוני וביולוגי, כמו גם טיפולים מערכתיים המיועדים לכל סוגי הסרטן, כולל סרטן גיניקולוגי, סרטן הריאות, סרטן במערכת העיכול, סרטן אורולוגי, סרטן השד, סרטן הראש והצוואר, וסרטן העור.

טיפול אונקולוגי מתחיל באבחון ובדיקות הכוללות קולונוסקופיה, ממוגרפיה ובדיקות הדמיה. בהמשך נקבע הטיפול והייעוץ המתאים. הטיפולים השונים אותם מציע רופא אונקולוג הם:

  • ממוגרפיה ניידת
  • ייעוץ אונקולוגי
  • ביופסיה
  • ניתוחים אונקולוגיים
  • רדיותרפיה
  • כימותרפיה
  • טיפול ביוד רדיואקטיבי לגידולים בבלוטת התריס.
[addw2p name="homewidgets"]