דמיון מודרך להתמודדות עם סרטן השד

דמיון מודרך להתמודדות עם סרטן השדהנשים אשר מגלות כי הן חלו בסרטן השד נאלצות להתמודד פתאום, באמצע החיים, עם החשש העצום לאובדן חייהן ועם תחומים שונים אשר ממלאים את חיי היום-יום שלהן. בראש ובראשונה ישנן השלכות גופניות של סרטן השד על האישה: מתחילה ההסתגלות לכלל התסמינים הפיזיים אשר מגיעים בעקבות המחלה, האישה חשה שינויים בגופה לדוגמת עייפות וחולשה רבה וכל הטיפולים שהיא עוברת משפיעים על מהלך החיים השגרתי שלה.

בנוסף ישנן גם התמודדויות נפשיות עם מחלת סרטן השד, ישנן חרדות מסוגים שונים, האישה צריכה ללמוד כיצד לנהל את חייה לצד הפחד המתמיד שמא המחלה תתפשט ושאולי היא תמות יום אחד, יכול להיות מצב שבו יהיו ניתוקי יחסים עם חברים או עם בני משפחה ומצד שני יכול להיות מצב של הידוק היחסים. בנוסף לאישה שחולה בסרטן השד גם המשפחה חווה קשיים שגם איתם היא צריכה להתמודד.

בנוסף האישה מתמודדת עם חששות בנוגע למקום עבודתה או לעתידה המקצועי. צצות ועולות מחשבות על עזיבת העבודה בגלל הטיפולים והשלכותיהם על מצבה, ובעקבות זה האישה נתקלת בהרגשות של חוסר ביטחון ואי וודאות לגבי העתיד הכלכלי לצד המחלה.

מהו דמיון מודרך?

דמיון מודרך מועבר על ידי מטפלים או מנחים מתחום הנפש, בין אם זה בסדנה יחד עם אנשים במצבים דומים ובין אם זה באופן פרטני. באמצעות דמיון מודרך משפיעים על מצבו הנפשי של האדם, מעלים מחשבות מן התת מודע בדרך של העלאת אסוציאציות ועוזרים למוח לשלוט על תפקודי הגוף. באמצעות טיפול של דמיון מודרך משלבים טכניקות של הרפיה, של הירגעות הגוף, של דמיון דברים ומצבים ועוזרים לאדם להשתמש בחושים נוספים על אלו שמגיעים מובן מאליו לסיטואציה מסוימת.

את הדמיון המודרך מעביר מטפל אשר מסייע לאדם לחוות חוויות שונות במלוא עוצמתן מבלי להיסחף למחשבות אחרות שלא תמיד רצויות ושמפריעות למהלך התקין של היום יום. הטיפול בשיטת דמיון מודרך נמשך בין חצי שעה לשעתיים, תלוי בגישה. לעתים עושים זאת כמה פעמים בשבוע ולעתים פחות (גם זה תלוי בגישה).

דמיון מודרך וריפוי מחלות

ישנה גישה בפסיכולוגיה אשר טוענת שלמחשבות שלנו יש השפעה על הגוף, במובן הפיזי של המילה. אותה גישה באה ואומרת שלכל מחלה אשר תוקפת את הגוף יש מקור נפשי מסוים ושכל הרגשות והמחשבות הבלתי רצויים הם אלה שמניעים אותה. דמיון מודרך היא שיטה ששייכת לאחת הדרכים אשר עוזרות לנו לטפל במחלות השונות מכיוון שהיא מתמקדת במחשבות וברגשות שלנו פנימה אל תוך הנפש. בעזרת דמיון מודרך החולים עובדים על הנפש שלהם מתוך מטרה להשתחרר ממחשבות מטרידות, ממוסכמות ומנורמות, מכאבים אשר מלווים את הרגש ועוד. שיטה זו סבורה כי ברגע שהנפש מצליחה להשתחרר מכל אלה, הגוף מסוגל להחלים. אנשים רבים מאמינים כי באמצעות דמיון מודרך אפשר לנצח אפילו מחלות קשות כמו סרטן ובתוכן כמובן גם סרטן השד.

דמיון מודרך וסרטן

דמיון מודרך להתמודדות עם סרטן השד משתנה מאישה אחת לאישה שנייה. המטפל מתאים את אופן הטיפול לאופי של האישה, לעברה הנפשי, למחשבות שמטרידות אותה ולתכניותיה לעתיד. המטפל מעביר לאישה החולה בסרטן השד את האמונה ביכולתה להתמודד עם המחלה ולהתגבר עליה עד כדי ריפוי. בעזרת דמיון מודרך האישה מדמיינת את הגידול הסרטני ואת כל הדברים שמסמלים אותו במחשבותיה, והיא מדמיינת שהיא מסלקת אותו מגופה. כאשר האישה מצליחה להשתחרר מכל המחשבות האלה, היא מסוגלת להביא את גופה למצב של בריאות.